Kevin is preparing for a school event. He needs to buy some snacks for his classmates. He plans to buy packs of cookies and bags of chips.
If each pack of cookies costs $3 and each bag of chips costs $2, and he wants to buy a total of 10 snacks, how much money will he spend if he buys 4 packs of cookies?