A school is organizing a bake sale. Sara is in charge of making brownies and sells them for $2 each, while Jake is in charge of making cookies and sells them for $1.50 each. Together, they made a total of 80 baked goods. If Sara made three times as many brownies as Jake made cookies, how many brownies did Sara make?