Loading...
SSAT Middle Level
Quantitative (Math)

Calculating Change After Purchase

Easy Number And Operations Rational Numbers

Jenna bought 4 pounds of apples and 3 pounds of oranges. The cost of apples is $2.50 per pound, while the oranges cost $3.00 per pound. If she pays with a $20 bill, how much change will she receive after buying the fruits?

Hint

Submitted8.7K
Correct5.0K
% Correct57%