Loading...
GMAT
GMAT Quantitative Section

Fruit Cost Problem

Easy Problem Solving Arithmetic

A fruit vendor sells apples and oranges. Each apple costs $1.50, and each orange costs $1.00.

If a customer buys a total of 10 pieces of fruit and spends $12.50, how many apples did the customer buy?

Hint

Submitted6.5K
Correct4.9K
% Correct76%