In a small town, there are two grocery stores: Store A and Store B. Store A sells apples at $2 each and bananas at $3 each. Store B sells apples at $2.50 each and bananas at $2 each. Last week, Store A sold 40 apples and 30 bananas, while Store B sold 50 apples and 25 bananas.
How much more money did Store A earn from selling apples compared to Store B?