Loading...
ACT
ACT Math Section

Cost of One Banana

Easy Integrating Essential Skills Arithmetic

A store has a promotion where customers can purchase 3 apples and 2 bananas for a total of $5. If one apple costs $1, what is the cost of one banana?

Hint

Submitted16.8K
Correct13.6K
% Correct81%