Loading...
ISEE Lower Level
Quantitative Reasoning

Total Cost of Fruit Baskets

Very Hard Word Problems Number Operations

During a school fundraiser, the students decided to sell fruit baskets. Each basket contains 3 apples, 2 bananas, and 4 oranges. Lisa and Jack are in charge of creating these baskets. If they plan to make a total of 15 baskets and the apples need to be purchased at $0.30 each, the bananas at $0.25 each, and the oranges at $0.20 each, how much will they spend in total for all the fruit needed for the baskets?

Hint

Submitted4.8K
Correct4.1K
% Correct86%