Oliver is planning a weekend camping trip with his friends. He wants to finalize his food budget for the trip. He estimates that he will need enough food for 4 meals, with each meal costing approximately $12 for each person.
If Oliver is going with 5 friends and plans to bring along some snacks that will cost an additional $20, what will be the total cost of the food for the trip?